Moters diena (Kovo 8-oji)
Atnaujinta:
2026-aisiais metais Moters diena švenčiama sekmadienį (kovo 8 d.)
Kovo 8-oji – Tarptautinė moters diena
Kovo 8 dieną visa pasaulio bendruomenė švenčia tarptautinę moters dieną. Ši diena skirta paminėti ir pagerbti moteris, jų vaidmenį visuomenėje, jų indėlį į visuomenės vystymąsi, ir kartu atkreipti dėmesį į moterų teises, lygybę ir socialinį teisingumą. Tarptautinė moters diena taip pat yra proga švęsti moterų pasiekimus visose gyvenimo srityse, nuo politikos iki mokslo ir meno.
Dovanos moterims kovo 8-osios proga
Kovo 8 dieną yra paplitusi tradicija sveikinti moteris - įprasta siųsti žinutes, atvirutes arba tiesiog pademonstruoti meilę ir pagarbą artimoms moterims įteikiant gėles. Šie sveikinimai gali būti labai asmeniški ir šilti, pasidalinant nuoširdžiais žodžiais ir linkėjimais. Moters diena yra puiki proga išreikšti padėką ir meilę svarbiausioms moterims jūsų gyvenime. Populiarios dovanos moters dienos proga yra gėles, šokoladai, rankų darbo dovanos, parfumerija, knygos, arba išvyka į restoraną. Tokios dovanos gali būti siejamos su moters asmeniniais pomėgiais ir poreikiais.
Kaip švenčiama Moters diena ?
Tarptautinę moters dieną galima švęsti įvairiais būdais:
- Šeimoje: daugelis šeimų švęsdamos šią dieną renkasi šeimos stalą, dalijasi dovanomis ir leidžia kokybišką laiką kartu.
- Darbe: darbo vietose gali būti organizuojami specialūs renginiai ir žaidimai, kurie leis artimiau pažinti kolegas moteris bei pademonstruoti padėką joms bei pagarbą.
- Visuomenėje: daugelis visuomeninių organizacijų ir mokslo institucijų surengia renginius, diskusijas ar seminarus, skirtus moterų teisių ir lygybės temoms aptarti.
- Labdaros organizacijose: kovo 8 dieną taip pat daugelis labdaros organizacijų ir nevyriausybinių organizacijų organizuoja renginius, skirtus remti moteris ir motinas, kurios yra pažeidžiamos ar nepasiturinčios.
Trumpa Moters dienos istorija
Kasmet kovo 8-ąją minima Tarptautinė moters diena turi turtingą istoriją, kurios šaknys glūdi pasaulinėje kovoje už moterų teises ir lyčių lygybę.
Moters dienos ištakos
Moters dienos ištakos siekia XX a. pradžią. Ją įkvėpė darbininkų judėjimai ir moterų protestai prieš prastas darbo sąlygas, mažus atlyginimus ir nesąžiningą elgesį darbo vietoje.
- Pirmąją Moters dieną 1909 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose surengė socialistų judėjimas.
- Po metų, 1910-aisiais Kopenhagoje vykusioje Tarptautinėje dirbančių moterų konferencijoje garsi vokiečių socialistė ir moterų teisių gynėja Klara Zetkin pasiūlė Tarptautinės moters dienos idėją. Ji pasiūlė, kad tai turėtų būti diena, skirta moterims ginti savo teises, įskaitant rinkimų teisę ir darbo teises.
- Pirmoji Tarptautinė moters diena buvo minima 1911 m. kovo 19 d. keliose Europos šalyse, įskaitant Austriją, Daniją, Vokietiją ir Šveicariją. Daugiau kaip milijonas moterų ir vyrų dalyvavo mitinguose ir demonstracijose, reikalaudami lygių teisių ir rinkimų teisės moterims.
- 1913 m. Tarptautinė moters diena buvo perkelta į kovo 8-ąją, ir nuo to laiko ji švenčiama būtent šią dieną. Šis pakeitimas buvo padarytas siekiant paminėti Rusijos moterų vaidmenį 1917 m. vasario revoliucijoje, kuri paskatino Rusijos monarchijos nuvertimą.
Tarptautinė moters diena sulaukė visuotinio pripažinimo, kai XX a. 7-ajame dešimtmetyje ją pradėjo švęsti Jungtinės Tautos. JT paskelbė kovo 8-ąją diena, skirta moterų teisių ir lyčių lygybės šventei ir skatinimui visame pasaulyje.
Bėgant metams Tarptautinė moters diena tapo diena, kurios metu yra švenčiami moterų pasiekimai įvairiose srityse ir atkreipiamas dėmesys į nuolatinius iššūkius, su kuriais jos susiduria kasdien. Ši diena yra puikus priminimas siekti visuomenės, kuri būtų įtraukesnė ir lygesnė visiems. Tarptautinė moters diena yra ypatinga proga paminėti ir pagerbti moteris visame pasaulyje. Tai diena, kai mes galime prisiminti svarbius moterų pasiekimus, atkreipti dėmesį į moterų teises ir lygybę bei pademonstruoti meilę ir pagarbą svarbioms moterims mūsų gyvenime.

Miškiniai, Lazdijų raj., Lazdijų rajonas

Palanga

Sudeikiai, Utenos rajonas

Byliškės, Prienų rajonas

Vilniaus rajonas

Luokesa, Molėtų rajonas

Antaliežių k., Alantos sen., Molėtų r., Molėtų rajonas

Ažvinčių k., Ignalinos rajonas

Didžiųjų Lapių k., Kauno rajonas

Gabšių k., Raseinių rajonas

Kazlų k., Molėtų rajonas

Pauliškių k., Trakų rajonas

Lazdinių k., Švenčionių rajonas

Lyduvėnai , Raseinių rajonas

Anykščių rajonas

Klaipėda

Doškonių k., Daugų sen., Alytaus rajonas

Palanga

Parąžės km., Kretingos raj. sav., Kretingos rajonas

Trakų rajonas

Panara, Varėnos rajonas

Liepoja, Latvija

Degučių sen., Zarasų rajonas

Lazdijų rajonas

Obelų ragas, Švenčionių rajonas

Girininkai, Rokų sen., Kauno rajonas

Druskininkai

Krakių sen. Paskerdūmiuko k., Kėdainių rajonas

Vilkaviškio rajonas

Macenių k., Plungės rajonas

Prūsiškių k., Trakų rajonas

Kunigiškiai

Meištai, Raseinių rajonas

Kretingos rajonas

Trakai

Akmenių k., Lazdijų r. , Lazdijų rajonas

Panevėžio rajonas, Panevėžio rajonas

Mukulių k., Zarasų rajonas

Degesiai, Užpalių sen., Utenos rajonas

Paplatelės k., Plungės rajonas

Plateliai, Plungės rajonas

Kulionių k., Visa Lietuva

Drabužninkų k., Trakų rajonas

Svencelės kaimas, Klaipėdos rajonas

Jūrmala, Latvija

Dvarčėnų k., Daugų sen., Alytaus rajonas

Ryškėnų sen. Telšiu raj., Telšių rajonas

Sudeikių seniūnija, Utenos rajonas

Kirmėliškių k., Trakų rajonas

Meškasalio k., Alovės sen., Alytaus rajonas

Alytaus rajonas

Guronių k., Palomenės sen., Kaišiadorių rajonas

Bajotiškių k. , Zarasų rajonas

Merkinės sen., Varėnos rajonas

Pagronyčio k., Varėnos rajonas

Motiejiškių k., Vilniaus rajonas

Reivyčių k., Mažeikių rajonas

Vošiškės, Prienų rajonas

Karklės k., Klaipėdos rajonas

Ireniškiai, Garliavos sen. , Kauno rajonas

Druskininkai

Klaipėdos rajonas

Senasalio k., Vilniaus rajonas

Klaipėda