0
0

Biržų pilies rūmai - muziejus, renginiai, edukacijos

Biržų pilies rūmai - muziejus, renginiai, edukacijos

Informacija atnaujinta: 2024-02-12

Biržų pilis

Biržų pilis – viena jauniausių, įspūdingiausių, ir vienintelė išlikusi bastioninė pilis Lietuvoje. Dar vienos bastioninio tipo pilies fragmentų galima aptikti Vilniuje – tai Vilniaus bastėja (liaudyje vadinama „barbakanu“), bet jinai ne iš tolo neprilygsta Biržų analogui. Nepaisant savo pakankamai jauno amžiaus, Biržų pilies istorija yra labai audringa, tad pasinerkime į jos šlovingąją praeitį.

Biržų muziejaus ekspozicijos pilyje

Biržų pilyje veikia 7 nuolatinės ekspozicijos:

  • Proistorė - ši ekspozicija skirta mūsų kultūros palikimui, kurį paveldėjome iš baltų genčių (žeimgalių ir sėlių). Šioje ekspozicijoje lankytojai gali apžiūrėti akmens, titnago, geležies darbo įrankius, papuošalus ir ginklus, kurie atkeliavo iš žalvario ir geležies amžių. Šie eksponatai archeologų rasti sėlių ir žiemgalių piliakalniuose. Taip pat eksponuojami ir radieniai iš Baluškių senovės gyvenvietės, kuri atrasta Pasvalio rajonie, taip pat iš Astravo kapinyno ir Muoriškių pilkapyno. Ekspozicijoje yra ir vienas išskirtinis radinys, atkeliavęs iš Viduržemio jūros regiono ir beveik prieš šimtą metų (1931 metais) aptiktas pačiame Biržų mieste.
  • Biržai XIX amžiuje - šioje ekspozicijoje atsispindi Lietuvos istorijos tarpas, kai ji buvo Rusijos imperijos sudėtyje (nuo 1795 metų iki 1915 metų), istoriškai apžvelgiamas spaudos draudimo ir knygnešystės laikotarpis, Eksponatai atspindi to laikmečio biržų gyventojų kultūrinį ir buitinį gyvenimą. Ekspoziciją papildo ir XIX amžiaus ginklai, priklause bajorams, tokie kaip kardai ir pistoletai, taip pat valstiečių savadarbiai ginklai. Galima apžiūrėti nuotraukas, baldus ir kitas interjero detales taip pat paveikslus, kurie puošė Tiškevičių rūmų, buvusių Astrave, sales.
  • Biržai XX amžiuje. Etapas, kuriame Biržų krašto, Pirmojo pasaulinio karo bei Lietuvos atgavus nepriklausomybę, kuomet ji klestėjo (1918-1940 metais) istorija. Taip pat ekspozicijoje Antrojo pasaulinio karo ir laikmečio po jo bei XX amžiaus antros pusės laikotarpio istorija. Ekspozicijoje, kurioje atspindimas tarpukario - Lietuvos klestėjimo etapas, pristatoma karo, politikos ir kultūros raida Biržų krašte 1918-1940 metais. Joje valstybę kūrusios asmenybės, kurios kilę iš Biržų krašto, tai Vasario šešioliktosios akto signatarai (kunigai ir teisninkai), Lietuvos respublikos vyriausybei vadovavę premjerai ir ministrai. Suprantama muziejuje nepraleidžiamas ir vienas skaudžiausių Lietuvos istorijos etapų, prasidėjęs antrasis pasaulinis karas ir po jo sekę išgyvenimai bei sovietizacijos etapas, kurį lydėjo tremtys bei rezistenciniai pasipriešinimai. Ekspozicija supažindina su Biržų krašto tremties ir pasipriešinimo istorija. Sportas ir jo istorija Biržų krašte - tai dalis, kurioje pristatomos populiarios Biržuose sporto šakos bei regioną garsinę ir garsinantys sportininkai ir jų pasiekimai.
  • Religijos - lankytojams pristatomi skirtingų religijų - protestantų, Lietuvos evangelikų reformatų ir liuteronų konfesijų, sentikių ir stačiatikių, Biržų krašo katalkiškų bažnyčių eksponatai. Tai įvairūs raštai, dokumentai, liturginiai ir kiti reikmenys naudoti bažnytinėse apeigose, meno kūriniai, kurie puošė bažnyčias. Biblija lenkų kalba, kuri išleista 1563 metais, kunigaikščio Mikalojaus Radvilos Juodojo, Biržų kunigaikštystės valdytojo Radvilos Rudojo pusbrolio, spaustuvėje Lietuvos Brastoje, laikoma vienu vertingiausių muziejaus eksponatų. Ši Biblija dar žinoma kaip Radvilų arba Brastos Biblija yra laikoma vienu iš šešioliktojo amžiaus poligrafijos meno paminklų.
  • Biržų tvirtovės arsenalas - tai LDK kariuomenų etmonų, pačių kunigaikščių Radvilų karybos arsenalo didybei ir svarbai skirta muziejaus dalis. Joje pristatoma ir Lietuvos XVII-XVIII amžiaus karybos istorija. Pagrindiniai eksponatai - archeologiniai radiniai, tarp kurių patrankų sviedinių fragmentai ir skirtingo kalibro sveiki išlikę sviediniai, tuo laikmečiu naudotų stiklinių patrankų sviedinių šukės, muškietų spynos ir kulkos, atramų dalys, ietys, jų kotų antgaliai ir kt. Ypatingo dėmesio sulaukęs eksponatas - didelę mortyra. Tai pabūklas, kurio Šiaurės karo metu neįstengė išvežti švedai, vėliau tvirtovėje jis praleido net tri šimtus metų. Supažindinama ir su su kalvystės amatu. Taip pat veikia interaktyvios ekspozicijos dalys, kurios praplečia fizinę ekspoziciją ir leidžia susipažinti plačiau.
  • Biržai ir Radvilos. Biržų miesto tvirtovės i dvarų istorija nuo šešioliktojo iki aštuonioliktojo amžiaus. Biržų kunigaikštystės žemėlapis, Magdeburgo privilegijų kopijos (1589 ir 1642 metai), miesto antspaudai (iš XVII - XVIII amžiaus) iliustruoja miesto istoriją Radvilų valdymo metais. Pačios tvirtovės istoriją atspindi archeologų radiniai. Nyderlandų tipo Biržų bastioninės tvirtovės maketas. Senovės rūmų puošnumą ir didybę primena renesanso laikų kryžminiai skliautai ir išlikę tinko bei mūro fragmentai. Daugiau dėmesio sulaukia nuo 1704 metų po švedų įvykdyto sprogimo išlikusi sienos dalis.
  • Etnografijos ekspozicija. Joje atsispindi devynioliktojo amžiaus pabaigos ir dvidešimtojo amžiaus pradžios etnokultūros ir etnografijos paveldas: baldai, indai, audiniai ir kiti namų apyvokos daiktai, kuriuos pagamino amatininkai ir valstiečiai. Be to eksponuojama ir fabrikuose (Grūžių, Peterburgo imperatoriškojo porceliano, Gardnerio Maskvoje ir kt) pagaminta tų laikų produkcija.Etnografija neapsieina ir be Kalvių darbo - eksponuojami kryžiai, bei tautinės lietuviškos saulutės. Be rankų darbo gaminių galima susipažinti ir su to metu moterų apranga, avalyne ir kitais aksesuarais, bei muzikos instrumentais, kuriais tais laikais buvo grojama.

Renginiai Biržų pilyje

Pilyje nuolat vyksta renginiai – visų pirma, tai parodos, kaip tapybos, taip ir fotografijos. Be abejo, yra ir etnografinių parodų apie sėlų kultūrą ir žemę. 

Edukacija Biržų pilyje

Pilyje nuolat vyksta edukacinės programos. 

Restoranas "Pilies skliautai"

Kad apsilankymas pilyje būtų dar autentiškesnis, siūloma užeiti į aukštos klasės restoraną „Pilies skliautai“, kur iš kruopščiai atrinktų produktų pagamintas maistas leis Jums pasijausti tikrais aristokratais Renesanso ir Baroko interjerų apsuptyje. Kalakutienos suktinukas su džiovintomis spanguolėmis, pistacijomis ir kreminiu sūriu; kriaušėmis ir agurkais skaninta bolivinė balanda, „rabarbarų“ ir „prezidentės“ pyragaitis (ragautas pačios prezidentės) nustebins pačius išrankiausius gurmanus. „Pilies skliautuose“ maistu mėgavosi ir jį puikiai įvertino (atsiliepimais restorano svečių knygoje) ne tik buvusi Lietuvos prezidentė, bet ir 2 ministrai-pirmininkai, teatralas Oskaras Koršunovas, dainininkė Aistė Smilgevičiutė, dirigentas Saulius Sondeckis.

Kontaktai ir informacija

Adresas J. Radvilos g. 3, Biržai, Biržų rajonas
Telefonai +370 45033390

Surasti maršrutą į – J. Radvilos g. 3, Biržai, Biržų rajonas

Užklausa paslaugos teikėjui

Jūsų vardas
Telefonas *
El. paštas *
Siųsti laiško kopiją man –
Tekstas *
Įveskite kodą
– įveskite kodą, kurį matote paveikslėlyje *